images

Mitt upprop strax före nyår om bildande av en riksförening mot metabol sjuklighet har fått ett positivt mottagande och många har anmält ett intresse av att medverka.

Mötet för föreningens grundande i Tullhuset på Dalarö söndagen den 12 mars kl. 13.30 rycker allt närmare. Det ser ut som om vi kommer att fylla Tullhusets mötessal. Väldigt många fler har uttryckt intresse men kan av olika skäl inte ta sig till Dalarö på Söndag.

Målsättningen är att upprätta en förteckning över föreningens grundare, att besluta om preliminära stadgar och att utse en interimsstyrelse och en valberedning som kan lägga fram förslag till ett första årsmöte sedan föreningen registrerats. Jag efterlyser även någon frivillig som kan hjälpa oss med en hemsida/blogg för att börja föra ut vår verksamhet.

Valet av Dalarö har gjorts därför att man på Dalarö planerar ett center för hälsosamt liv med vilket vi bör kunna utveckla ett nära samarbete.

Väderprognosen för söndagen är solsken och några plusgrader, så kom tidigt och ta en promenad runt Dalarö.

Med allmänna kommunikationer tar man sig med buss från Haninge Centrum, dit man åker med pendeltåg. Annars tar det med bil ca 40 min från Stockholm centrum när det inte är rusningstid.

Om ni är fler som vill vara med som ännu inte är anmälda, sänd mig gärna ett mejl så jag har koll på hur många det blir.

Hälsningar

Lars Bern